Косопад наричаме загубата на коса от скалпа и е една от най-честите причини, поради които пациентите посещават своя дерматолог. Въпреки, че по-често асоциираме този проблем с мъжете, той е изключително чест и при дамите. В тази статия ще разгледаме причинителите на косопада, както и ефективните методи за третиране на този проблем.
Истината е, че е напълно нормално да губим определено количество коса всеки ден. Смята се за нормално скалпът ни ежедневно да се разделя с между 50 и 200 косъма. Пациентите често ни питат колко косъма са това, а ние често им отговаряме с тази снимка:
Като генерално правило, ако губите повече от 400 косъма на ден е добре да се консултирате със своя дерматолог. Питат ни и защо това е нормално. На този въпрос можем да си отговорим като разберем цикъла на растеж на космените фоликули. Всеки от тях минава през три фази:
Съществува и една последна, по-малко известна фаза, наречена екзоген, която често бива разглеждана като фаза на опадане, по време на която старите косми се освобождават от фоликула, за да направят място за новите. Причината да имаме дълги и красиви коси е, че за разлика от растежа на окосмяването в остатъка от зоните, фазата на активен растеж в областта на скалпа е дълга.
Основната задача на вашия дерматолог е да постави правилната диагноза и да открие евентуалните провокиращи фактори за косопада и съпътстващите заболявания, от които бихте могли да страдате.
Първата стъпка е да се определи дали процесът засяга целия скалп, т.е. дифузен косопад, или има друг определен модел на разреждане на косата като разширяване на пътя, фронтално оредяване, оредяване в областта на темето, ограничени зони на опадане на косата.
Втората стъпка е да се уточни дали страдате от цикатрициална или нецикатрициална алопеция. Нецикатрициалната алопеция се характеризира със запазен потенциал за повторно пълно възстановяване на косата, а цикатрициалната алопеция се характеризира със загуба на фоликулярните отвърстия и перманентна или трайна загуба на косата в засегнатите зони.
Важно е да знаем и че различните форми на косопад имат различно и специфично за всяка от тях лечение, а изхода на терапиите зависи от това дали е поставена правилна диагноза на пациента.
Андрогенната алопеция е най-често срещаната форма на нецикатрициална алопеция, за която е характерно изтъняването и разреждането на косата в определени зони на скалпа. Те са специфични за мъжкия и женския пол и съответно дерматологията различава мъжки и женски модел на андрогенна алопеция.
Често ни задават въпроса „Коя е причината за моя косопад?“. Когато сме поставили диагноза андрогенна алопеция, един определен хормон – дихидротестостерона е основния виновник за ситуацията. Това е хормон, който скъсява фазата на растеж на косъма. Както споменахме, при нормални условия тя продължава 2-6 години, а при по-високи нива на дихидротестостерон тя се скъсява до няколко месеца или дори няколко седмици. В последствие, космите стават по-тънки и по-къси, а понякога дори не успяват да проникнат през епидермиса.
Състоянието е широко разпространено, но неговото успешно лечение остава предизвикателство.
Телоген е фазата на покой на космения фоликул, а ефлувиум – прекомерно опадане на космите. В нормални условия около 10-15% от космите ни са във фаза на покой, която продължава около 3 месеца. Различни състояния като бременност, недохранване, прием на определени медикаменти, заболявания, операции и други стресови фактори могат да афектират биологичния часовник на космените фоликули, водейки до необичайно голям брой косми във телогенната фаза едновременно. Когато това се случи, косопадът се нарича телоген ефлувиум. Косопадът обикновено започва около 3 месеца след стресовото събитие. Добрата новина е, че очакваме пълно възстановяване на растежа на косата в рамките на 6-12 месеца след като отстраним причинителя на косопада.
Алопеция ареата е автоимунно заболяване, при което е установено нарушение в т.нар. имунна привилегия на космения фоликул, т.е. имунната ни система не разпознава космените фоликули като собствени, а като чужди, и съответно ги атакува. Тази атака води до внезапна загуба на косми на кръгли петна, обикновено на скалпа, но понякога и на други части на тялото като брадата, веждите или миглите.
Основните характеристики на това заболяване са:
Имаме четири основни направления, чрез които можем да лекуваме косопада –лекарства за локално приложение, лазерно лечение, инжекционни процедури и трансплантация на коса.
Медикаментите, одобрени за лечение на андрогенна алопеция са два – локално приложение на миноксидил и финастерид. Първият е златния стандарт за лечение на заболяването. Историята на миноксидил започва през 60-те години на миналия век, когато пациенти, които използват миноксидил за третиране на високо кръвно налягане, забелязват, че окосмяването им се увеличава, т.е. лекарството причинява прекомерно окосмяване или хипертрихоза като страничен ефект. В някои случаи обаче, този страничен ефект става желан.
Миноксидил, приложен локално, се използва от над 30 години като лечение на различни форми на косопад. Той въздейства върху фазите на растежа на косъма. Скъсява фазата на покой – телоген и стимулира и удължава фазата на активен растеж. В допълнение, медикаментът разширява кръвоносните съдове на скалпа, подобрявайки доставянето на кислород и растежни фактори до фоликулите. В началото на лечението косопадът може да се увеличи, но това е напълно нормално и очаквано и не бива да ви притеснява. Поради скъсяването на фазата на покой, някои от космите, които така или иначе са щели да паднат падат малко по-рано, правейки място за новите косми. Прекратяването на лечението с миноксидил или финастерид може да доведе до бърза прогресия на косопада в рамките на 12-24 седмици.
Инжекционните терапии, които стимулират растежа на косата, също са добра опция за лечение на андрогенна алопеция. Най-иновативната такава е терапията с автоложни екзозоми. Натрупват се все повече доказателства за ефективна стимулация на растежа на косата, уплътняване на косъма и сгъстяване на косата в следствие на тази терапия. Друг плюс на тази процедура, е че се извършва само веднъж на всеки 6 месеца. Тя спада към регенеративните процедури, използвайки собствената кръв на пациента, за да постигне желаните резултати. Друга такава процедура е PRP или плазмотерапия с плазма богата на тромбоцити. При нея се изискват повече процедури – от 3 до 6 веднъж месечно. Процедурата е добра опция и преди трансплантация на коса, както и за подобряване и поддържане на ефекта след такава.
Други терапии, които често комбинираме с екзозоми или PRP са мезотерапия за коса или микронидлинг – минимално инвазивна процедура, която стимулира освобождаването на растежни фактори и стволови клетки, помага за образуването на колаген и еластин и подобрява абсорбцията на локално приложените лекарства.
За оптимални резултати комбинираме микронидлинг с PRP, екзозоми и миноксидил по индивидуални протоколи, които дерматологът изготвя за вас. Доказано е, че тези комбинации и включването на процедури към медикаментозното лечение има много по-голям успех от монотерапията.
Може да сте чували, че чесънът лекува косопад. Това е приложимо при пациенти с алопеция ареата, тъй като това средство от народната медицина играе ролята на локален иритант, т.е. може да причини иритативен дерматит в зоните. Така той отклонява вниманието на имунната система от космените фоликули.
В последните години огромна популярност набират лазерните терапии за лечението на косопад. За целта се използват лазери, които излъчват светлина с нисък интензитет, която стимулира клетъчната активност в тъканите. Ползват се дължини на вълните от червена до инфрачервена лазерна светлина, която насърчава възстановяването и регенерацията на тъканите. Лазерните терапии с нисък интензитет стимулират растежа на косата при мъже и жени с андрогенна алопеция и са одобрена от FDA на САЩ. Предполага се, че те стимулират повторното навлизане в анагенната фаза в телогенните космени фоликули, удължават продължителността на анагенната фаза и увеличават степента на пролиферация в активните анагенни космени фоликули. Освен това, лазерните терапии с нисък интензитет спомагат за възстановителната регенерация, която се случва при заздравяването на рани и физиологичната регенерация, която се случва по време на цикъла на косъма, разчитащ в голяма степен на клетъчната пролиферация. Тези действия на лазера могат да нормализират физиологичната регенерация на скалпа, засегнат от различни нарушения на косопада, като например мъжка и женска андрогенна алопеция, алопеция ареата и косопад, предизвикан от химиотерапия.
Разбира се, има и други видове косопад, причинени от травма (включително уреди за стилизиране на косата, престегнати плитки или опашки и други), гъбични инфекции, дори психологически заболявания (трихотиломания), които изискват специфично лечение. Ако страдате от косопад, дерматолозите в Skin Line могат да ви помогнат да идентифицирате причините за него, да диагностицират типа му и да ви изготвят индивидуален план за лечение.
Запишете консултация в Skin Line Пловдив
Пловдив, бул.“Марица“ №91
Запиши час за консултация в:
Запишете консултация в Skin Line София Младост
София, Младост 4, бул. Александър Малинов 91
Запишете консултация в Skin Line София Център
София, бул.“Драган Цанков“ №12-16
Запишете консултация в Skin Line Варна
Варна, бул.“Княз Борис I“ № 53